17 września 2014 roku odbyła się uroczystość wmurowania Aktu Erekcyjnego pod budowę Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej (CZIiTT PW).

Celem projektu jest stworzenie najważniejszego na Mazowszu ośrodka badawczego odpowiedzialnego m.in. za: prowadzenie prac B+R, transfer technologii, współpracę z sektorem biznesu, zarządzanie technologiami oraz działania edukacyjne.

Politechnika Warszawska stała się uczelnią o wymiarze europejskim, ale nie odwraca się od Warszawy i regionu. Wprost przeciwnie. Pracuje i chce pracować na rzecz Warszawy. Warszawska Przestrzeń Technologiczna – Centrum Zarządzania Innowacjami Transferem Technologii stworzy trwałą platformę współpracy o cywilizacyjno-twórczej roli dla całego kraju pomiędzy środowiskami naukowymi, skupionymi wokół wiodącej Uczelni technicznej, a największym środowiskiem biznesowym w Polsce. Planowane na 2015 rok zakończenie inwestycji współgra symbolicznie z obchodzonymi w tym samym czasie uroczystościami 100–lecia Odnowienia Tradycji Politechniki Warszawskiej – podsumował wydarzenie Rektor Politechniki Warszawskiej prof. dr hab. inż. Jan Szmidt.

Pod dokumentem Aktu Erekcyjnego podpisali się:

• Prof. dr hab. inż. Jan Szmidt, Rektor Politechniki Warszawskiej;
  • Prof. dr hab. inż. Włodzimierz Kurnik, Rektor Politechniki Warszawskiej w latach 2005-2012;
  • Prof. dr hab. inż. Stanisław Wincenciak, Prorektor ds. Rozwoju Politechniki Warszawskiej;
  • Prof. dr hab. Jacek Guliński, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego;
  • Michał Olszewski, Zastępca Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy;
  • Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich, Przewodniczący Konwentu Politechniki Warszawskiej 2012–2016
  • Dr inż. Krzysztof Dziedzic, Kanclerz Politechniki Warszawskiej
  • Anna Rogowska, Zastępca Kanclerza ds. Rozwoju
  • Radosław Górski, Dyrektor Budownictwa Ogólnego w firmie Budimex SA

Realizowany projekt wspiera przedsiębiorczość akademicką na terenie Warszawy, pomaga w działalności naukowo-badawczej oraz umożliwia kooperację między światem nauki i gospodarki o znaczeniu ponadregionalnym. Motto naszych działań brzmi: Dla innowacyjności Politechniki Warszawskiej, Warszawy i Mazowsza – powiedział Rektor ds. Rozwoju Politechniki Warszawskiej prof. dr hab. inż. Stanisław Wincenciak.

Najważniejsze zadania CZIiTT-u to:

• stworzenie zaplecza merytorycznego i infrastrukturalnego dla wsparcia przedsiębiorczości, transferu technologii, edukacji proinnowacyjnej i proprzedsiębiorczej, inicjowania, przygotowania i realizacji projektów badawczych w środowisku akademickim;
  • świadczenie proprzedsiębiorczych, proinnowacyjnych usług naukowo-badawczych, edukacyjnych i szkoleniowych, nowoczesnych usług analitycznych;
  • obserwacja rynku w ramach ośrodka badań Obserwatorium Technologicznego;
  • stworzenie nowoczesnego ośrodka wsparcia i współpracy dla IOB, administracji lokalnej oraz przedsiębiorców z regionu poprzez zapewnienie dogodnych warunków dla inicjowania, inkubacji i rozwoju innowacyjnej przedsiębiorczości i wsparcia inicjatyw związanych z rozwojem innowacyjności;
  • scalenie systemu transferu technologii i komercjalizacji uczelni z uwzględnieniem efektywnego wykorzystania potencjału środowiska studenckiego.

Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej będzie zlokalizowane przy Al. Armii Ludowej. Projektowany gmach to budynek sześciokondygnacyjny o powierzchni całkowitej 13 270,94 m2. Planowany termin oddania do użytkowania – III kwartał 2015 roku.

Całkowita wartość projektu wynosi 74 734 253,24 PLN. Dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (UE) w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 to 59 500 000,00 PLN.