Komisja Europejska pozytywnie zaopiniowała inicjatywę Politechniki Warszawskiej dotyczącą wdrożenia Europejskiej Karty Naukowca oraz Kodeksu Postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych, warunkujących otrzymanie przez PW wyróżnienia HR Excellence in Research (logo HR).

Decyzją Rektora Politechniki Warszawskiej prof. dr. hab. inż. Jana Szmidta został powołany Zespół ds. wdrożenia zasad Europejskiej Karty Naukowca i Kodeksu Postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych, jego członkiem jest m.in. dr Aleksandra Wycisk z Działu Badań i Analiz CZIiTT PW.  DBA CZIiTT PW wspiera prowadzone przez Zespół prace badawcze.

Jednym z głównych etapów ubiegania się o przyznanie wyróżnienia Excellence in Research jest  przeprowadzenie wewnętrznej analizy zgodności 40 zasad Karty i Kodeksu z zasadami obowiązującymi w PW.Przyznanie logo HR jest jednym z działań KE nakierowanych na zwiększenie atrakcyjności warunków pracy  i karier naukowców w Europie i tym samym – zwiększenie ich mobilności. Posiadanie wyróżnienia  Excellence in Research, oznacza m.in.: prestiż dla jednostki naukowej jako instytucji stwarzającej naukowcom najlepsze i zgodne  z europejskimi standardami warunki przy realizacji działalności naukowej i/lub badawczo rozwojowej (B+R), podniesienie poziomu atrakcyjności zatrudnienia w jednostce naukowej, stwarzającej przyjazne środowisko pracy naukowej i respektującej transparentne zasady przy rekrutacji naukowców, premiowanie jednostki naukowej w międzynarodowych konkursach grantowych KE (np. Horyzont 2020), premiowanie jednostki naukowej w krajowych konkursach grantowych NCN, NCBR, a także w konkursach i programach MNiSW.

Na potrzeby analiz przygotowana została ankieta dotycząca określonych w Europejskiej Karcie Naukowca kryteriów oceny warunków pracy naukowców (takich jak wolność badań naukowych, standardy etyczne i profesjonalne, wykorzystywanie wyników badań naukowych i rozwój zawodowy) oraz uczelni (takich jak infrastruktura badawcza, model kariery zawodowej, przestrzeganie zasady niedyskryminacji i praw własności intelektualnej), a także procesów rekrutacji kandydatów do pracy naukowej.

Dzięki przeprowadzonym analizom będzie możliwe opracowanie strategii HR i planu działania ukierunkowanych na określenie najważniejszych braków wraz z opisem konkretnych działań prowadzących do ich likwidacji.

Dział Badań i Analiz w imieniu Zespołu Rektorskiego ds. wdrożenia w PW zasad Europejskiej Kartu Naukowca, serdecznie zaprasza pracowników naukowych, naukowo-dydaktycznych, naukowo-technicznych i naukowo-badawczych Politechniki Warszawskiej do podzielenia się swoimi opiniami dotyczącymi warunków pracy w PW.

Liczymy na Państwa zaangażowanie – Państwa głos w ankiecie, to głos w ważnym dla naszej Uczelni działaniu. Udział w badaniu jest możliwy do 30 czerwca 2018 r.

Więcej informacji o Zespole Rektorskim ds. wdrożenia w PW zasad Europejskiej Kartu Naukowca tutaj -> https://www.znn.pw.edu.pl/Logo-HR

Europejska Karta Naukowca jest dokumentem opisującym prawa i obowiązki, jakim podlegają naukowcy, instytucje ich zatrudniające oraz organizacje zapewniające finansowanie badań naukowych.

Kodeks Postepowania przy rekrutacji pracowników naukowych opisuje zasady rekrutacji, które przestrzegane przez pracodawców, zagwarantują równe traktowanie wszystkich naukowców w Europie.

Więcej informacji -> https://www.nauka.gov.pl/europejska-karta-naukowca/ oraz Euraxess